استاد فرامرز پايور

به نام خدا

فرامرز پايور در سال 1311 در تهران به دنيا آمد . از هفده سالگي نزد استاد ابوالحسن صبا به يادگيري موسيقي پرداخت و در طي ده سال تحصيل مداوم ‌، كليه رديف هاي موسيقي ايراني را بر روي سنتور فرا گرفت . پس از درگذشت استاد صبا ، نزد استاداني چون عبداله دوامي ، موسي معروفي و نورعلي برومند ، دوره هاي ديگري از رديف قدماي موسيقي ملي ايران را آموخت و از همان زمان ، آنچه را از موسيقي ايراني كه پيش از آن سينه به سينه منتقل مي شد ، به خط نت نوشت و بدين گونه از زوال آنها جلوگيري كرد ، كه از آن ميان مي توان رديف آوازي موسيقي ايراني به روايت استاد دوامي ، كليه تصنيف هاي قديمي ساخته ي شيدا ، عارف ، سماع و آثار درويش خان و ركن الدين مختاري را نام برد .

پايور از سال 1333 در راديو به اجراي برنامه پراخت و پس از تاسيس تلويزيون ، بيشتر فعاليت هاي خود را در آنجا متمركز كرد . با تاسيس تالار وحدت ( رودكي سابق ) ، هر ماه برنامه هايي در زمينه موسيقي ايراني در آنجا برگزار مي كرد . در اواخر دهه چهل ، ضمن تحصيل در دانشگاه كمبريج ، رسيتال هايي براي معرفي موسيقي ايراني برگزار كرد كه منجر به دريافت جوايزي از دانشگاه لندن و كمبريج شد . وي براي اجرا و شناساندن موسيقي ايراني بارها به خارج از كشور سفر كرده است .

استاد فرامرز پايور

/ 9 نظر / 15 بازدید
بهزاد

سلام تنها شش روز به برگزاری بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر باقی است

دلکوک

سلام . خسته نباشيد . خوندم ، عاليه به اميد روزهای بهتر برای شما به من هم سر بزنيد

روابط عمومی وزارت ارشاد

سایت شما بخاطر نشر و انتشار آثار غیر اسلامی وخلاف شرع به زودی بسته خواهد شد.

مهرانا

دوست نازنین به سبب این دغدغه ی مشترکمان به موسیقی شما را به خانه ی "کارنوشت " می نماییم...! کارنوشت یک "دوهفته نامه ی اینترنتی" است که هر دو جمعه منتشر می شود!

مسعود

از زحمتهای شما بعنوان يک علاقمند به موسيقی ايرانی تشکر ميکنم و دسستتون درد نکنه. در مورد استاد پايور (و روی کلمه استاد بسيار دقت و حساسیت دارم) مطالب بسيار زيادتری ميتوان نوشت که حقيقتا اعتقاد دارم ارزش ايشان هنوز بر جامعه موسيقی ما مجهول است. بنده بعنوان يک آشنا به نواختن سنتور ايشان را نمونه بسيار نادر نوازنده مسبط بر ساز و دز عين حال وفادار به موسيقی ايرانی ميدانم.

N.M.P

از اين لينگ و مطالب آن بينهايت استفاده کردم و از شما دوست عزيز متشکرم ئه عرضی داشتم می خواستم در مورد ساز نی مطالب زيادتری را بنويسيد ممنون ميشم .بخاطر اين عکسهای زيبا هم متشکرم.

حديث

[]ممنونم اطلا عات خوبی بود[