موسيقی

"به نام خدای سزاوار پرستش"

 

 

رابطه موسیقی با دین و درمان در عهد باستان:

 

یکی از هنر های زیبا که از ابتدای خلقت در نهاد طبعت مستور بوده موسیقی است . به نحوی که این نهاد طبیعی اولین آموزگار انسانها در آموختن هنر های بسیار زیبایی بوده است اما به تدریج بر اثر میل به تقلید انسان اولیه شروع به تقلید نغمه ها و صداهایی نمود که در طبیعت وجود داشت و به گوش او می رسید . لذا با گذشت زمان و با تلاش صنعتگران از برخی از آثار طبیعت استفاده نموده و آلات گوناگون موسیقی را به وجود آورد

 

او در ابتدا از موسیقی جهت زنده ماندن دوام آوردن و پیروزی در شکار استفاده می کرد ولی تکامل تدریجی سازها و کشف کشاورزی و زراعت ونیاز به عوامل طبیعی چون : باد و باران و خورشید و ........ موجب گشت تا برای دستیابی به محصولات بیشتر به جلب این نیروها بپردازد . لذا برای هر یک از این نیروها خدایانی را خلق نمود و برای خشنود ساختن این خدایان آنها را با موسیقی و آواز ستایش می نمود . این مسئله می تواند نقطه اولیه پیدایش موسیقی مذهبی قلمداد گردد .اما آنچه که به شرح آن می پردازیم تاثیر این هنر زیبا بر سلامت روح و روان و جسم آدمی است .

 

در دورانی که به ذکر آن پرداختیم و به عصر نوسنگی مشهور است به منظور خشنود ساختن  و دفع ارواح خبیثه از موسیقی استفاده می شده است و این در حالی بود که سیر تکامل سازها همچنان در حال یشرفت بود به نحوی که با تکامل تیر و کمان که ساز اولیه او محسوب می گشت . مایه اولیه ساز چنگ نهاده شد و با تکامل شاخ حیوانات انواع مختلف سازهای بادی پدیدار شد

انسان اولیه موسیقی را تنها راه درمان بیماریها می دانست و از همان ابتدا به قدرت شفابخش موسیقی اعتقاد داشت .

( شامانها ) از موسیقی به منظور خروج امراض از جسم بیماران استفاده می کردن و از سازهایی چون : طبلها زنگها و حتی رقص در مراسم شفابخشی جادوگران استفاده می نمودند . آنان با علائم مخصوص طبلها با خدایان تماس بر قرار می کردند و با رقص و خواندن سرود به خود آگاهی جادویی می رسیدند و موجب شفابخشی بیماران می شدند . دلایل پیدایش موسیقی در در شرق می توان به شرایط طبیعی و گستردگی و وجود دره های پر آب در آن اشاره نمود که موجب اجتماعی شدن انسان اولیه گردید

این تمدن در کنار چهار دره حاصلخیز شکل گرفت که عبارتند از : 1_ دره نیل( در مصر ) 2_ دره دجله و فرات ( در بین النحرین)  3_ دره سند و گنگ ( در هندوستان ) 4_ دره هوانگ هو ( در چین ) .

اما نخستین نشانه های مشخص رشد و توسعه موسیقی در شرق را در بین النحرین و نزد اقوام و جوامع سومری آشوری بابلی و کلدانی می دانند . موسیقی در میان این اقوام بازتاب اعتقادات مذهبی آنان است که طی مراسیمی خاص و به خاطر پرستش خدایان در محلی به نام زیگوارت اجرا می شدبطوری که موسیقی و درمان با معبد و مراسم مذهبی گره خورده بود و فرهنگ و مذهب و مراسم و آداب و آئینهای آنان با موسیقی توام شده بود آنها از زنگوله ها در موسیقی تشریفاتی مذهبی برای تسخیر روح شیطانی استفاده می نمودند .

اما در مصر باستان آنان موسیقی را دارای نیرویی جادویی و شفا بخش می دانستند و از آن در درمان بیماریها استفاده می کردند و اما در مغرب زمین به یونان برمی خوریم که پیشگام موسیقی بوده و علم موسیقی درمانی بسیار در آن رواج داشت .

معتقد بودند که نغمه و وزن در موسیقی تاثیر فوق العاده ای بر روح انسان دارد و برای ادامه حیات بشری ضروری است .

در خاتمه با مواردی که در این زمینه به شرح آن پرداختیم می توان چنین برداشت نمود که موسیقی علاوه بر یک علم مستقل و هنر عالی دارای شاخه های فراوانی است که یکی از مهم ترین این شاخه ها که از ابتدای خلقت آن مورد توجه آدمی قرار داشت علم موسیقی درمانی بود و این علم به ما که طالب و جویای سلامتی هستیم می آموزد که چگونه یک نغمه یا آهنگ می تواند تاثیر فراوانی از لحاظ روانشناسی بر روح روان آدمی داشته و به سلامتی جسم و روان او بینجامد .

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
موسسه فرهنگی هنری چند منظوره تن سر

وقتی رب العزه روح را هبوط میدهد تا در جسم شود، روح نمی پذیرد از نهایت لطافت که دارد ، پس خداوند ملائک مقرب را به نواختن تنبور میدارد در دل جسم و روح به هوای شنیدن ذکربه جسم در می آید و ملائک میروند و او در جسم میماند محصور تا سیر کمال کند و پیدا کند آن گنج مخفی را و از جنس آن گنج شود .