استاد بيژن کامکار

به نام خدا

بیژن کامکار در سال ۱۳۲۸ در سنندج و در خانواده ای هنرمند و آشنا به موسیقی به دنیا آمد . مقدمات موسیقی را نزد پدر آموخت . در کنار تحصیلات ابتدائی و متوسطه نواختن سازهای مختلف سنتی را فرا گرفت . در سال ۱۳۵۳ به منظور تکمیل هنر موسیقی خود ، وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته ی موسیقی گردید . بیژن کامکار از بنیانگذاران گروه شیدا و عارف است و در نواختن رباب که یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین سازهای سنتی ایران است مهارت دارد و علاوه بر آن در نواختن دف ، تنبک ، قیچک و تار بسیار تواناست .

بیژن کامکار در برنامه های متعددی شرکت جسته و به همراه گروه شیدا و عارف در کنار خوانندگان والامقامی چون شهرام ناظری و محمدرضا شجریان در معرفی هنر اصیل موسیقی ایران و اشاعه آن سهم بسزائی داشته است . وی علاوه بر نوازندگی ، تجربه ی خوانندگی هم دارد و در این زمینه آثار بسیاری چون : کجائید ای شهیدان خدائی ، به یاد حافظ ، بامداد ، آوای باران ، افسانه تنبور ، مستان سلامت می کنند ، سایه روشن مهتاب ، شباهنگام ، دف و نی ، به سبک سنتی و در زمینه ی موسیقی کردی آثاری چون : کانی سپی ، ئاگری زیندو ، گل نیشان ، گلاریژان ، سیوی سور ، زردی خزان و ... را ارائه داده است .

گفتنی است بیژن کامکار تنها کسی است که پس از سالها مهجور بودن ساز عرفانی دف که هم به دلیل ناشناخته بودن ظرفیت های وسیع صوتی این ساز و هم به دلیل نبودن نوازنده زبده ، استفاده چندانی نداشته بود ، با مهارت و تکنیک فوق العاده ی وی در نواختن این ساز ، دف جایگاه واقعی خود را در موسیقی سنتی بدست آورد .

استاد بيژن كامكار

/ 11 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجيدحاجبی

سلام و خسته نباشيد.پيروتماس قبلی که شما دوست عزيز با من داشتيد عرض ميکنم که من در پرشين بلاگ وبلاگ دارم که آدرس آن را در قسمت بالا نوشتم.درضمن قصد دخالت به مسائل شخصی شما را ندارم ولی می خواستم بدانم که اگر شما ساز ايرانی(سنتی) می نوازيد وعلاقه مند به همکاری با من حقير هستيد در گروه موسيقی که خود من سرپرست آن هستم وارد شويد و با هم همکاری کنيم. وگرنه در زمينه ی نوشتن مطالب موسيقی با هم همکاری کنيم .به (اميد خداوند بزرگ )منتظر تماس شما دوست عزيز هستم با من در تماس باشيد.

مجيدحاجبی

دوست من سلام وخسته نباشيد مرا پذيرا باشيد.در ابتدا تشکر ميکنم که با در خواست من موافقت کرديد. منمنتظر هستم تا شما دوست عزيز يک روز را طبق گفته ی جنابعالی برای من مشخص کنيد تا من بتوانم با کمک شما دوست عزيز بهتر کار کنم به اميد آن روز.(منتظر پيام بعدی شما می مانم با تشکر .)

سانازوعلی

سلام.اطلاع رسانی خوبی دارين ولی ناقصدر با ره اساتيت فعلی ماننده موچهر ابراهيمی.شهرام ابراهيمی. نيز خبر رسانی کنين بهتر ميشه

ميترا

سلام.خوبين؟ازنوشته های خوبتون ممنون.

سامرند

به امید اینکه زندگی پربارشان ادامه یابد و بتوان از علم موسیقایشان در راه خدمت به موسیقی استفاده کرد. باشدکه موسیقی مرزها رابرداشته وتمام انسانها را در کنار هم قرار دهد