شادروان استاد علي اصغر بهاري

به نام خدا

نام کمانچه و استاد بهاری چنان به هم گره خورده که یکی آن دیگری را به یادها می آورد . به هنگامه ی هجوم موسیقی مبتذل که ذوق و حس موسیقائی مردم را به ویرانی میکشید ، استاد بهاری فروتنانه و بی ادعا به حفظ شالوده های اصیل موسیقی ایرانی همت گمارده بود . کمانچه که در برابر ویولن میدان را خالی کرده بود ، دوباره با پایداری و چیره دستی استاد بهاری ، صدای گمشده ی خود را بازیافت ، و بی تردید موسیقی ایرانی از این جهت همواره مدیون سخت کوشی استاد بهاری خواهد بود .

مرحوم علی اصغر بهاری به سال ۱۲۸۴ در تهران به دنیا آمد . نواختن کمانچه را از ده سالگی نزد پدر بزرگش آغاز کرد و پس از آن زیر نظر دائی های خود که نوازندگانی چیره دست بودند ، فراگیری آن را پی گرفت . از سال ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۹ با ارکستر ابراهیم خان منصوری در تهران همکاری می کرد . پس از آمدن ویولن به ایران ، نواختن این ساز را نزد مرتضی محزوبی و رکن الدین مختاری فرا گرفت . در سال ۱۳۳۲ برای همکاری به رادیو دعوت شد و پس از زمانی به خواست شادروان روح اله خالقی به تدریس کمانچه در هنرستان موسیقی ملی پرداخت . در سال ۱۳۴۶ همراه با تنی چند از استادان موسیقی ایرانی برای اجرای برنامه به خارج از کشور رفت . استاد بهاری شاگردان بسیاری پرورده است که اکنون از نوازندگان خوب موسیقی سنتی به شمار می روند .

روحش شاد و یادش گرامی

مرحوم استاد علي اصغر بهاري

/ 2 نظر / 25 بازدید
مهدی

سلام. از اين که با نام و ياد خدا شروع ميکنی خيلی خوشم اومد.................... مرسی ..................

مجيدحاجبی

دوست عزيزمآقای صادقی سلام خسته نباشيد.عذر خواهی من را بپذيريد از اين که بد قولی کردم معذرت می خواهم.راستش من در طول اين مدت مريض بودم و در بيمارستان بودم.حالا دوباره برگشتم اگرشما مایل باشید همکاری خود را آغاز کنیم.من خیلی دوست دارم با شما همکاری کنم.موفق و سربلند باشید.یا حق