موتسارت

"به نام خدای سزاوار  پرستش"

"ولفگانگ آمادئوس موتسارت"

 

"تولد1756" مرگ 1791 "

يکی از شگفت ترين کودکان اعجوبه تاريخ در سالسبورگ اتريش زاده شد شش ساله بود که می توانست کلاوسن و ويولون می نواخت فوگ بداهه سازی می کند ، منوئه بنويسد و با يک نگاه هر اثری را به خوبی نت خوانی کند هشت سال داشت که سمفونی نوشت در يازده سالگی يکاوراتورطو آفريد دوازده ساله بود که که نخستين اپرايش را ساخت موتسارت تا پيش ازنوجوانی آثاری چندان آفريده بود که برای اعتبار بخشيدن به آهنگ سازی با سه برابر سن او کفايت می کرد پدرش موسيقی دان درباری بود که اشتياقی آگاهانه برای به نمايش گذاشتن  استعداد او داشت و به همين منظور راهی سفرهای دور دراز می شد حدود نيمی از دوران شش تا 15 سالگی موتسارت در سفر به اروپا و انگلستان گذشت او در وين برای ملکه ماريا ترازا در ورسای در حضور لوئی پانزدهم در لندن برابر جورج سوم و در ميانه راه سفرهايش برای شمار انبوهی از اشراف به نوازندگی پرداخت در سفرهايش به ايتاليا اين مجال برایش فراهم آمد که به مطالعه سبک اپرايی رايج بپردازد و بر آن احاطه يابد سبکی که بعدها آن را به گونه ای درخشان و عالی به کار گرفت. طنز تراژيک زندگی موتسارت آن بود که او بيشتر به عنوان پسرکی اعجوبه از تحسين برخوردار شد تا در مقام يک موسيقيدان بزرگسال در اين مورد ؛ تقصير تا اندازه ای از تربيت و منش او بود ، وابستگی کامل او به پدرش در خردسالی ، برايش مجال اندکی باقی گذاشت تا خود رشته امور زندگيش را در دست گيرد . حتی در بيست و دو سالگي گه برای مستقل شدن و سامان گرفتن به پاریس رفت مادرش نیز همراه او راهی شد یکی از پاريسی ها درباره او گفته است : بسيار نيک سيرت است و نه چندان  که بايد کاردان به سادگی فريب می خورد و به آنچه می تواند او را به کاميابی برساند چندان توجهی ندارد .

موتسارت در 5 دسامبر 1719 اندکی پيش از فرا رسيدن سی و ششمين سالروز تولدش بر اثر تب روماتيسمی در گذشت در روز خاکسپاری او يکی از روزنامه های وين چنين نوشت : آثار او که همه جا مورد علاقه و ستايشند گواه بر عظمت و نيز نشانگر لطمه جبران ناپذيری هستند که هنر شکوهمند موسيقی با مرگ او متحمل شده است .

/ 18 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گروه هنری الله هو

سلام سال نو مبارک خوشحال میشیم چند دقیقه ای از بلاگ الله هو دیدن کنید و بیشتر با ما باشید هو یا علی مدد

علی

فیلترینگ اشتباه را گزارش کنید !

محمد مصباحی

سلام عزيز من يکی از اعضای رسميه سايت شادمهر می خواستم بدونم اگه مايل باشيد باهم تبادل لينک کنيد .

President Evil

سلام. خيلی جای تأسف داره که در مطلبی که مربوط به اين يگانه ی موسيقی دنياست غير از يک نفر که اون هم به فيلمی بدون اساس (از حيث تاريخی) اشاره کرده (که البته همین هم جای تقدیر داره که اون عزیز می دونه بازیگر نقش سالیری برای این فیلم اسکار گرفته) و بقيه به شادمهر و خيابان پيروزی و فيلترينگ و اینترنت رایگان و ... اشاره کردن. خدا رو شکر که متولد ايران نبوده.. در پناه خدا

مژده

ممنون از مطلبتون ولی هنر موتسارت و زندگيش جای صحبت های خيلی خيلی زيادی داره اميدوارم اين مطلب دنباله دار بشه ...

nameless

(:|