هنگامه اخوان

" به نام خدای سزاوار پرستش

استاد هنگامه اخوان :

هنگامه اخوان در سال 1334 در فومن دیده به جهان گشود، صدای خوش در خانواده وی مورثی بود ولی او تنها کسی بود که آموختن آواز را به طور جدی و حرفه ای دنبال کرد. هنگامه اخوان خواندن را از ده سالگی با آموختن آواز دشتی ( از متعلقات دستگاه شور که خوددارای گوشه های متنوع است ) نزد پدرش آغاز کرد. اولین بار پدر با او در مورد قمر الملوک وزیری صحبت کرد وی شخصیت قمر را نه به عنوان یک خواننده بلکه به عنوان یک انسان خیر و نیکو کار می ستود . هنگامه اخوان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی برای دیدن خواهر و برادرش به تهران آمد در هنگام اقامت در تهران خواهر و برادرش او را تشویق به ماندن در تهران و تکمیل تحصیلات موسیقی نمودند.وی برای آزمون خوانندگی در رادیو شرکت کرد ، در کاستی که از صدای خود ضبط و ارائه کرده بود یکی از آثار استاد تجویدی و تعدادی از ملودی هایی که پدرش به او آموخته بود را اجرا کرده بود.

هیات داوران متشکل از 5 نفر بودند استادان : تجویدی ، حنانه ، بدیعی ، معروفی و فلاح که همه از موسیقیدان های معروف و مطرح آن زمان بودند سه نفر از داوران او را پذیرفته و دو نفر دیگر از او خواستند تا در آزمون دیگر شرکت کند، در آزمون دوم هنگامه به دلیل ندانستن ردیف پذیرفته نشد . او در کلاسهای ردیف رادیو ثبت نام کرد و پس از تکمیل آموخته های خود در آزمون پذیرفته شد با تشویق مرحوم تجویدی هنگامه اخوان نزد استتاد خوانساری رفت و به آموختن ردیف و تکنیک های آوازی پرداخت .

ابراهیم سرخوش اغلب کلاس ها را به منظور کمک و همنوازی با هنر آموزان همراهی می کرد هنگامه اخوان به مدت 10 سال نزد استاد خوانساری تلمذ نمود ، کلاس ها ابتدا در رادیو و سپس در منزل استاد تشکیل می شد.

از سال 1354هنگامه اخوان شروع به خواندن در رادیو کرد و کار خود را با باز خوانی قمر الملوک وزیری آغاز کرد ، همچنین با گروه عارف به سرپرستی پرویز مشکاتیان ، شیدا به سرپرستی محمد رضا لطفی و........به عنوان خواننده همکاری داشت وی کنسرت های زیادی در ایران و اروپا بر گزار کرده است.

در سال 1363 از سوی آرشیو صدا و سیما دعوت به همکاری شد و هم اکنون در وزارت ارشاد به عنوان کارشناس موسیقی مشغول به کار است و به تدریس آواز نیز می پردازد.

استاد ناصح پور درباره وی گفته است : هنگامه اخوان یکی از بهترین خوانندگان زن ایرانی و صدای او یاد آور صدای آسمانی قمر است.

او در چهارمین مجمع خوانندگان خانه موسیقی به عنوان رییس این کانون انتخاب شد.

"با آرزوی سلامتی و موفقیت برای استاد گرامی ، سرکار خانم هنگامه اخوان."

"
/ 0 نظر / 30 بازدید