استاد جلال ذوالفنون

به نام خدا

استاد جلال ذوالفنون در سال ۱۳۱۶در آباده استان فارس متولد شد . زخمه های تار پدر و نغمه های دلنشین برادرش او را با موسیقی ایران آشنا کرد و از ده سالگی به سه تار پرداخت . برای ادامه تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آنجا با سازهای دیگر چون تار و ویلن آشنا شد . ویلن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت . در هنرستان از رهنمودهای روانشاد موسی خان معروفی در زمینه تکنیک سه تار برخوردار شد . همزمان با تاسیس رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبا ، به آنجا راه یافت . آشنائی با شخصیت های ارجمند موسیقی ملی ایران از جمله روانشاد نورعلیخان برومند و دکتر داریوش صفوت ، شناخت تازه ای از موسیقی اصیل و امکانات وسیع سه تار برای وی به ارمغان آورد و از سال ۱۳۴۶ تمامی توجه ، کوشش و تجربه ی خود را بر این ساز متمرکز کرد .

در ادامه راه از روشهای اساتیدی چون ابوالحسن صبا ، ارسلان درگاهی و همچنین راهنمائی های ارزنده مرحوم استاد احمد عبادی بهره ی فراوان یافت . پس از پایان دانشکده در همانجا و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی به تدریس سه تار پرداخت . در این مرکز از محضر اساتیدی چون شادروانان سعید هرمزی و  یوسف فروتن بهره مند شد .

سالیانی است که ذوالفنون در زمینه ی تحقیق و تتبع گام بر می دارد و به قلمروهایی در پهنه ی موسیقی ملی ایران دست یافته است و می کوشد جوانان را با این قلمرو آشنا کند . از این رو مهمترین کار وی پس از تحقیق ، تدریس است . در این رهگذر به شیوه ها و روشهای تازه ای پرداخته که حاصل آن تالیف کتابهایی در زمینه ی آموزش و تکنیک سه تار و همچنین ضبط برنامه های متعددی بصورت کاست مخصوصا آثار ماندگاری چون گل صد برگ و آتشی در نیستان با صدای پرشور شهرام ناظری و همچنین آثاری برای تکنوازی از جمله آلبومهای پرند ، پیوند ، پرواز ، دل آوا ، دانه های مروارید ، رقص مضراب و غیره است که در پیشبرد و گسترش موسقی ملی اقدامی موثر به شمار می آید .

قابل ذکر است که استاد جلال ذوالفنون در تکنیک نواختن سه تار صاحب سبک و مکتب خاص خود می باشد .

استاد جلال ذوالفنون

/ 17 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آمد

همیشه در هر جایی باید این هنر زیبا را معرفی کرد . هر چند که زندگی نامه بیشتر آنها را می دانیم .

سامان ( مدير وبلاگ دوستداران کاوه يغمايی )

به نام خدا سلامی مجدد خدمت شما ... خوبی بهزاد جان اگر امکانش هست از کارلوس سانتانا ايران ( کاوه يغمايی ) هم اینجا بنويس !!! مرسی ( نگفتم فرید مرسی ) مدير وبلاگ دوستداران کاوه يغمايی- سامان

سروش قهرمانلو

دوستان عزيز سلام . اينجا وببلاگ استاد ذوالفنون است که آدرسش را می بينيد و اين وب بلاگ مستقيما زير نظر خودشان است. خوشحال می شيم به ما سر بزنيد و از نظراتتون ما را آگاه کنيد سر دبير

مصطفی بابای

درود بر تو ای ذوالفنون

fatemeh niazi

ba arze salam va dorode faravan.man chand sale pish ba saze daf ashena shodam va ta haddi na kheyli herfeh ee pish raftam va dar halke hazer ghasd daram be tore herfeh ee shoro knam vali moteassefane ba ostade mojarrabi dar in zamine ashena nistam .momkene be man yek ostade khoob moareffi konid? ba arezooye shadi baratoon.bye.