بازتاب رسانه‌یی حضور کریس دی‌برگ در تهران(به همراه گزارش تصویری)

به نام خدا

ایسنا : کریس دی‌برگ، خواننده سرشناس ایرلندی امروز - چهارشنبه - در تهران گفت که همیشه آرزو داشته ایران را ببیند؛ او ابراز امیدواری کرده است که بتواند به‌عنوان نخستین خواننده‌ی پاپ غربی پس از سال 1979 در ایران کنسرت برگزار کند.


این خواننده 59 ساله‌ روز گذشته برای آنچه بررسی امکان برگزاری یک‌سری کنسرت در پاییز سال‌جاری عنوان شده، به ایران آمده است. وی امروز در نشستی خبری که با حضور برخی از خبرنگاران داخلی و خارجی در تهران ترتیب یافته بود، حاضر شد تا شاید حضورش را در ایران اعلام کند.

برخی از منابع خبری جهان امروز به این موضوع پرداختند، برخی سکوت کردند و برخی هم تنها به مخابره عکس از این نشست پرداختند؛ از این میان، فرانس‌پرس گزارش داد: این خواننده به‌دعوت شرکت پخش‌کننده‌ی آهنگ‌های گروه آریان به ایران سفر کرده است.


گروه آریان در آلبوم جدید خود آهنگی با عنوان "کلماتی که دوستشان دارم" را با کریس دی‌برگ به‌طور مشترک، به‌صورت دوزبانه - انگلیسی و فارسی - اجرا کردند.

گروه آریان نخستین گروه موسیقی پاپ ایرانی بود که در سال 1999 مجوز اجرای کنسرت را در ایران گرفته است.

این گزارش می‌افزاید: اجرای کنسرت موسیقی پاپ در ایران منوط به اجازه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.


 

کریس‌ دی‌برگ گفت: این موضوع را نمی‌توانم توصیف کنم که بودنم در ایران چه لذتی دارد؛ این رویایی بود که از زمان کودکی در سر داشتم.

او تصریح کرد که از محدودیت‌های اعمال شده در اجرای کنسرت‌های موسیقی پاپ در ایران آگاه است، اما تاکید دارد که با اجرای کنسرت تغییری به‌وجود آورد.


این خواننده ایرلندی که به توجه ویژه به مباحث اجتماعی - سیاسی بشری نیز شهرت دارد، همچنین اظهار داشت: من از نظر سیاسی ناآگاه نیستم و هرآنچه را که در رسانه‌ها می‌خوانم نیز نمی‌پذیرم.وی خاطرنشان کرد: دوستان و خانواده‌ام زمانی که فهمیدند قرار است به ایران بیایم، تعجب کردند و قصد داشتند از سفر من به ایران مانع شوند، من به آنها گفتم شما برای ایجاد تغییر چه کارهایی انجام می‌دهید؟

این خواننده افزود: من برای مردم عادی در ایران حضور یافتم؛ همانگونه که پس از جنگ داخلی 1975 تا 1990 لبنان نیز به این کشور سفر کردم.
بنا بر این گزارش، در همین حال محسن رجب‌پور، مدیر شرکت برگزارکننده‌ی کنسرت موسیقی پاپ در ایران، ابراز امیدواری کرده که دست‌کم یکی از کنسرت‌های کریس ‌دی‌برگ در ماه اکتبر یا نوامبر سال ‌جاری در ایران برگزار شود.

وی همچنین اطمینان داده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز این کنسرت را خواهد داد و پیش‌تر، جواب مثبت شفاهی برای اجرای کنسرت کریس دی‌برگ در ایران دریافت شده است.لینک خبر ‌:


http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1139930

مهر :درنظر دارم ترانه و آهنگ "شبهای تهران" را بنوسیم و اجرا کنم.

کریس دی برگ خواننده ایرلندی با بیان این مطلب درنشست خبری امروز با ابراز خوشحالی از حضور در جمع خبرنگاران گفت : شبهای خاطره انگیزی در نقاط مختلف دنیا داشته ام و آهنگ های مختلفی چون "شب های پاریس" و"شب های لبنان"داشته ام به همین دلیل میل دارم تا اثری مشابه را در باره ایران و تهران بسازم.

وی افزود: برخلاف تصوری که قبل از سفر داشتم و همچنین نگرانی خانواده ام برای آمدن من به ایران، احساس می کنم که تصمیم اشتباهی نگرفتم و در کمال امنیت به تهران وارد شدم وباید اعتراف کنم که در حال حاضر احساس خوبی دارم .

این خواننده ایرلندی در ادامه افزود : ترافیک های تهران بسیار دوست داشتنی است من دراین ترافیک ها فرصت کافی برای شنیدن موسیقی ایرانی داشتم و جالب است که بدانید در چند روزی که تهران را می گشتم کمتراز ده ثانیه موسیقی پاپ گوش دادم و در دل همین ترافیک شلوغ به آواز محمدرضا شجریان، تارحسین علیزاده و کمانچه کیهان کلهر گوش می دادم و لذت می بردم.

کریس دی برگ در توضیح شناخت خود از موسیقی شرقی گفت : اگر به خانه کوچک من در ایرلند سفر کنید خواهید دید که من به موسیقی ایران خصوص موسیقی سنتی علاقه دارم همانطور که موسیقی چین ، هیمالیا، آلپ،لبنان و در یک نگاه کلی موسیقی خاورمیانه را بسیار دوست دارم به عنوان مثال به تازگی با "تینا یاموت" دختر جوان بیروتی قطعه مشترکی را برای صلح اجرا کرده ام درست مانند قطعه "نوری تا ابدیت " که اجرایی مشترک با گروه آریان درستایش صلح بود؛ من معتقدم هنرموسیقی منشاء رشد و نمو انسان در تمام مراحل زندگی است .

درادامه این نشست مدیرعامل شرکت ترانه شرقی درخصوص چگونگی حضوراین خواننده ایرلندی در تهران گفت : حضور کریس دی برگ از ایده های نه ساله من بود که با تلاش یک ساله گروه آریان عاقبت به واقعیت پیوست و بسیار خوشحالم که نخستین آلبوم مشترک کریس دی برگ و گروه موسیقی آریان منتشر شده است و به همین دلیل هم اکنون افتخارمیزبانی این خواننده عزیز را دارم .

محسن رجب پور در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا مجوز اجرای کنسرت را دریافت کرده و آیا اجرای این کنسرت با این همه تبلیغات عملی خواهد شد گفت :من به طور شفاهی مجوز برگزاری این کنسرت را از دفتر موسیقی وزارت ارشاد گرفته ام ضمن اینکه حضور این خواننده درایران به نوعی اعلام موافقت از سوی مسئولان است و باید به این رویداد خوشبین بود و فکرمی کنم این کنسرت در مهر و یا آبان برگزار شود.   

رجب پور در خصوص کم وکیف اجرای کنسرت گروه پاپ ایران و خواننده ایرلندی گفت : کنسرت گروه موسیقی آریان در سه قسمت اجرا می شود در بخش اول این اجرا 8 قطعه از گروه آریان اجرا می شود و پس از آن کریس دی برگ 8 قطعه به تنهایی اجرا خواهد کرد و قسمت پایانی هم به اجرای قطعات مشترک گروه آریان و کریس دی برگ اختصاص دارد .

این خواننده ایرلندی درباره نگاه خود نسبت به ایران و ایرانی گفت : ایران کشوری زیبا، مدرن و با پشتوانه تاریخی غنی است و تمدن پارس یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است شما در سرزمین خود اسطوره هایی چون داریوش ،کورش کبیر و شاهان ماد و پارش را داشته اید وگمان می کنم الان زمان کشف ایران و ارائه داشته های این سرزمین به دنیا است.

دی برگ درباره میزان آشنایی و آگاهی از انتظارات جوانان ایرانی گفت : من وب سایتی دارم که به تازگی کارخود را آغاز کرده و جالب اینکه بیشترین آمار تماشاگران این سایت را جوانان ایرانی تشکیل می دهند بنابراین از علاقه این جوانان به موسیقی خود آگاه هستم و فکر می کنم دلیل این علاقه هم این است که تمام ترانه ها آهنگ های خود را با عشق می نویسم و ملودی های آن از اعماق قلبم بیرون می آید به همین دلیل می دانم که راه سختی را در پیش دارم.
 

لینک خبر ‌:

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=691544

منبع : سایت هنر و موسیقی www.artmusic.ir

/ 0 نظر / 34 بازدید