گذری بر زندگی هنری استاد شهرام ناظری

به نام خدا

شهرام ناظری در بهمن ۱۳۲۹ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد . خانواده ی پدری وی همه اهل موسیقی ، ادبیات و عرفان بودند . عموی پدرش حاجی خان ناظری شاگرد درویش خان و کلنل وزیری بود . شرایط فرهنگی و اقلیمی خاص زادگاهش و نیز همنشینی با ادیبان و قلندران آن زمان در آشنائی عمیق او با موسیقی ، ادبیات و عرفان سهم بسزائی داشت . از پنج سالگی و پیش از اینکه به درس و مدرسه بپردازد به فراگیری موسیقی و نواختن سازهای مختلف پرداخت . در نه سالگی قطعه ی آوازی در دستگاه ماهور با شعری از استاد شهریار را در رادیو خواند که استاد بزرگ موسیقی ایران ، استاد نورعلی خان برومند ، با شنیدن این قطعه آواز گفت (( این خواننده شعور خواندن را دارد )) .

وی در اولین کنکور موسیقی ایران ( آزمون باربد ) به مقام نخست دست یافت . از سال ۱۳۴۶ به بعد نزد بزرگترین اساتید موسیقی ایران از جمله استادان : بیگچه خانی ، قیطانچیان ، محمود فرنام ، نورعلی برومند ، عبداله خان دوامی ، محمود کریمی ،احمد عبادی ، اصغر بهاری ، فرامرز پایور ، محمدرضا لطفی ، جلیل شهناز ، قوامی ، عبدالعلی وزیری ، شجریان و ... کسب فیض نموده است .

ناظری از معدود کسانی است که در سخت ترین شرایط ، عاشقانه ، چراغ موسیقی سنتی ایران را روشن نگه داشته . وی با اعتقاد به خلاقیت و تنوع یک برخورد پویا با توجه به زمان با سنت داشته و بدین ترتیب سبک کاملا جدیدی را در موسیقی سنتی ایران با عنوان (( موسیقی عرفانی ایران )) پایه گذاری کرد و با ایجاد تحولاتی در لحن و نوع بیان اشعار و همچنین با تلفیق خاص و افزایش ریتم ، آن را از حالت یکنواختی خارج کرده و به آن روحی تازه و نو بخشیده است .

ناظری به منظور تبلیغ و ترویج موسیقی ایران ، کنسرتهای موفق بسیاری در ایران و دیگر کشور ها از جمله : بلژیک ، آلمان ، ایالات متحده آمریکا ، فرانسه ، سوئیس ، سوئد ، دانمارک ، کانادا ، ایتالیا ، نروژ ، کره و ... داشته است . گفتنی است کنسرت شهرام ناظری در فستیوال جهانی فاس FES در شمال آفریقا در کشور مغرب در تاریخ ۲۴ الی ۳۱ ماه مه ۱۹۹۷ که صدها هنرمند و خواننده صاحب نام از تمام کشورهای جهان در آن شرکت کرده بودند از طرف هیئت ژوری فستیوال به عنوان بهترین برنامه ی فستیوال انتخاب شد . 

بدین ترتیب استاد شهرام ناظری صاحب نام ویژه ای نزد شنوندگان موسیقی در سراسر جهان می باشد .

استاد شهرام ناظري

/ 12 نظر / 86 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

سلام خسته نباشيد..وبلاگ جالبی..من اولين بار از اين وبلاگ ديدن می کنم بهزاد جون..مرسی

خـــاکستــر عشــق

بي بهونه سلام ! . خسته نباشيد ! . استاد ناظري يکي از بزرگان موسيقي کشور هستند ! . ممنون از اطلاعاتتون

مجيدحاجبی

ايشان واقعا استاد هستند.من دوست دارم باشما همکاری کنم البته اگر مايل باشيد.يک سر هم به وبلاگ من بزنيد.موفق باشيد.به اميد ديدار.

یحیی

از استاد بی نهايت متشکريم که خدمت بزرگی به موسيقی اصيل ايران کردهاند يکی از البوم جديد را برای ايميل من بفرستيد

محسن

در طول تاريخ انسانهای با هنرهای مختلف امدنندو رفته اند بی شک انکس ماندگارتر است که از سوز جان و از عماق وجود عرضه کننده هنر باشد اين مطلب در خصوص حضرت استاد ناظری صدق می نمايد حنجره داودی ايشان سزاور بوسيدن است که ندای حق از ان به زمينيان انقال می يابد خداقوت شير بيشه هنر ايران

تو اینترنت که گشت بزنی همه این متن رو برای استادگذاشتن اگر امکان داره مطالب بیشتری رو به استاد اختصاص بدید

يوسف

استاد ناظری قابل توصيف نيست. آرزو ميکنم صدايش هميشه به همين شکل با فرهنگ ايرانی گره خورده باشد که خود می گويد: تلخی نکند شيرين ذقنم - خالی نکند از می دهنم يا حق

esmaeil

OSTAD NAZERI RO ASHEGHANEH DOOST DARAM

فرهاد

استادی بخدا